IELTS

Bilindiği üzere IELTS sınavı University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır. Evrim Dil Kursları Cambridge Üniversitesinin yetkili sınav merkezi olduğu için bu konuda tüm kurslardan daha fazla tecrübeye sahiptir. Eğitmen kadromuz sadece IELTS hazırlığı veren formasyon sahibi uzmanlardan oluşmaktadır ve ayrıca tüm eğitmenlerimiz Cambridge Üniversitesine ve Evrim Dil Kurslarına bağlı çalışmaktadır. Bu yüzden Evrim Dil Kurslarında bu sınavlara hazırlanan ve düzenli derslere devam eden öğrencilerin başarı ortalaması %90’dır.

  IELTS,), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır. IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkelerdeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir. IELTS Sınavı Academic ve General Training olmak üzere iki seçeneğine sahiptir. General Training seçeneği genelde göçmenlik

  başvuruları için tercih edilir, Academic seçenek ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir.

  IELTS sınavına eğitim hayatlarına başta İngiltere, ABD ve Kanada olmak üzere yabancı ülkelerde devam etmek isteyen veya kariyerlerine İngilizcenin geçerli olduğu kurumlarda devam edecek olanlar katılabilir. Ayrıca ülkemizde üniversitelerin İngilizce hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyenler de IELTS sınavına girebilir.

  ELTS Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede, üniversite başvurularında kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde, 1400’den fazla üniversite ve kurum IELTS sınavını kabul etmektedir. Ayrıca IELTS ülkemizdeki bütün üniversiteler tarafından da kabul edilmektedir. IELTS sınavını kabul eden kuruluşların tam listesini www.ielts.org sitesinden bulabilirsiniz.

  IELTS Sınavı İngiltere Konsolosluğunun belirlediği noktalarda ve daha önce ielts.org adresinde ilan edilen tarihlerde iki oturum olarak uygulanır. Sınav ücretini ilgili bankaya ödedikten sonra başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz. Evrim Dil Kursları kayıt işlemleri sırasında öğrencilerine yardımcı olmaktadır.

  IELTS sınavı süresi Akademik IELTS formatı için toplam 2 saat 45 dakikadır.

  IELTS tamamen kâğıt üzerinde uygulanan bir sınavdır. Sınav Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. 

  Sınavda sırasına göre bölümler;

  Listening: Listening bölümü 30 dakika sürelidir. Listening bölümü ortak şekilde yapılmaktadır. IELTS uluslararası bir sınav olduğundan pek çok aksan çeşidi bulunabilmektedir. Dinleme sırasında talimatlar ve örnek sorular verilmektedir. 

  Reading: Reading bölümü toplam 60 dakikadan oluşmaktadır. Metinler kitap, dergi ve gazete alıntılarıdır. Sorular çoktan seçmeli, tanımlayıcı bilgi, yazarın düşüncelerini tanımlama, başlık eşleştirme, cümle tamamlama, özetleme, tablo tamamlama, kısa cevaplar verme gibi pek çok çeşitten oluşmaktadır. 

  Writing: 2 Tasktan oluşan bölümün toplam süresi 60 dakikadır. Bu essaylerin ikisi de bağımsız bir stilde uygulanmaktadır. Bu bölümde önemli olan verilen konunun iyi anlaşılmış olması, konunun açıkça anlatılması ve birden fazla destekleyici açıklama yapılmış olmasıdır. 

  Speaking: Speaking bölümü bire bir mülakat şeklinde yapılmaktadır. Speaking bölümünün toplam süresi 11/14 dk arasında ayrı bir oturum şeklinde düzenlenir. Birinci bölümde aday kendisine sorulan günlük sorulara cevap verir. İkinci bölümde ise adaydan belirli bir konudan konuşulması istenir. Daha sonra da adayın bu konu hakkında kendisine yöneltilen sorulara cevap vermesi beklenir. Speaking bölümü test merkezine bağlı olarak daha önce veya sonra yapılabilmektedir. 

  IELTS sınavına  en az Upper-Intermediate seviyesini bitirmiş olmak 6,5 ve üzeri bir skor için uygun olacaktır. 

  ELTS sınav sonucu 2 sene süreyle geçerli olmaktadır. 

 • Demo ders
 • Cambridge yetkili sınav merkezi
 • Başarılı olan öğrencilerimize ücretsiz yurt dışı olanağı